ایران مال بزرگترین مرکز خرید جهان در نزدیکی دریاچه چیتگر

ایران مال بزرگترین مرکز خرید جهان در سال ۲۰۲۳ است که در نزدیکی دریاچه چیتگر در شمال غربی تهران واقع شده است و از نظر مساحت ۲۱,۰۰۰,۰۰۰ فوت مربع است که برابر با مجموع مساحت دبی مال و نیو ساوت چاینا مال است.

ایران مال با دسترسی آسان به شبکه سراسری مترو و دو بزرگراه شهید همت و شهید همدانی. تجلی عمارت و تجارت و سیاحت. تلفیقی از هنر و فرهنگ و اقتصاد. مرکز نمایشگاه های بین المللی، مجموعه ورزشی، پردیس عظیم سینمایی، کتابخانه جندی شاپور، باغ رستوران ملل، هتل پنج ستاره فرمونت، باغ روح بخش ماهان و پیست اسکیت روی یخ، ایران مال را به یکی از پنج مال بزرگ جهان مبدل کرده است.

ایده اولیه ساخت چنین مجموعه بزرگی از کارآفرین معروف ایرانی علی انصاری بود که مدیر اجرایی ساخت ایران مال نیز بوده است. این مرکز خرید شامل یک هایپر مارکت، خیابان مد، آتریوم های الماس و کریستال، سه فودکورت با بیش از ۲۰۰ رستوران، یک باغ کتاب به مساحت ۳۳۰۰ متر مربع با ۶۷۰۰۰ کتاب و چندین کتاب فروشی و یک سینما است.

برای آشنایی کامل با امکانات و ویژگی های خاص ایران مال ویدیوی زیر را مشاهده کنید:

 

پشت بام مرکز خرید به عنوان یک مجموعه ورزشی با مسیرهای طولانی برای پیاده روی، دوچرخه سواری و فعالیت های عمومی عمل می کند. شامل ۱۵ زمین ورزشی، زمین تنیس، یک پیست یخ ۱۲۰۰۰ متر مربعی و استخر است.

در پیکره بندی بازار بزرگ ایران باغ، تعریفی مبنایی دارد. باغ های ماهان و دیدار بازتعریف به روز شده ی باغ ایرانی است که در آن جا مردم گریزان از هیاهوی شهر گردی کردی را در لطافت نور آسمان و صدای آبشار و عطر گلاب و چای تجربه می کنند. ایوان اشراق نه فقط شیدایی نور را به تماشای رهگذران گذارده، بلکه یک شاهکار مهندسی با محاسباتی منحصر به فرد است. و آن گاه درخشش هنر هفتم و نماد اقتصاد و هنر در ۱۳ سینمای مجهز با امکاناتی روزآمد و هماورد با سینماهای مدرن جهان، درکی تازه از کیفیت صدا و تصویر در ذهن برجای می گذارد و تماشاخانه ای برای میزبانی هنر زنده.

از سال ۲۰۲۳، بزرگترین مرکز خرید جهان، ایران مال عظیم است. این مرکز خرید غول پیکر که در شمال غربی تهران، واقع شده است، مساحت ناخالص قابل اجاره ای در حدود ۲۱ میلیون فوت مربع را به خود اختصاص داده است. ایران مال یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجاری، فرهنگی و اجتماعی است که شامل فضاهای اقتصادی، فروشگاه‌های خرده‌فروشی، امکانات فرهنگی، مناطق تفریحی، هتل و چند پارکینگ می‌شود.

حدود ۷۰۸ فروشگاه خرده فروشی در این مرکز خرید وجود دارد که حدود هفت طبقه را شامل می شود. بازار سنتی این مرکز خرید با الهام از بازارهای سنتی برخی از شهرهای شناخته شده ایران مانند شیراز، اصفهان، تبریز و … ساخته شده است.

این مجتمع چند منظوره در زمینی به مساحت ۳۱۷۰۰۰ متر مربع و در هفت طبقه طراحی شده است. مساحت زیربنای آن در فاز اول یک میلیون و ۳۵۰ هزار متر مربع است که با تکمیل تمام مراحل توسعه به یک میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع افزایش می یابد.

فاز اول بازاربزرگ ایران با ظرفیت ۲۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت ناخالص اجاره ای و ۷۰۸ واحد خرده فروشی در تاریخ ۱ می ۲۰۱۸ افتتاح شد و بیش از ۱۲۰۰ پیمانکار و ۲۵۰۰۰ کارگر در ساخت ایران مال شرکت داشتند.

ایران مال بزرگترین مرکز خرید جهان در نزدیکی دریاچه چیتگر

افتخارات و رکوردهای بین المللی بازاربزرگ ایران

ایران مال به مدت سه سال (از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷) در مپیک حضور داشته و همچنین توسط RLI به عنوان بهترین مرکز خرید مورد انتظار از نظر ابعاد و فضاهای خدماتی، فرهنگی و سرگرمی در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه شده است.

ایران مال همچنین به عنوان بهترین مرکز خرید پیش بینی شده توسط RLI از نظر ابعاد و مکان های فرهنگی و تفریحی جایزه دریافت کرده است. طبق رکوردهای جهانی گینس، طولانی ترین کار بتن ریزی مداوم در ایران مال به پایان رسید. این رکورد بین ۱ تا ۶ مارس ۲۰۱۸ به دست آمد.

طبق رکوردهای جهانی گینس ، طولانی ترین بتن ریزی پیوسته در ایران مال انجام شد. این رکورد بین ۱ تا ۶ مارس ۲۰۱۸ به دست آمد.

جاذبه های ایران مال

بازاربزرگ ایران دارای پیست اسکیت روی یخ مطابق با استانداردهای جهانی. بزرگترین هایپرمارکت ایران به مساحت ۱۷هزار مترمربع. پارکینگ طبقاتی با ظرفیت بیش از ۲۰هزار خودرو. جواهری باشکوه از معماری مدرن و نگینی درخشان با نام ایوان الماس. بازاری بزرگ درخور شأن ایرانیان و مجموعه تجاری به وسعت ۱میلیون و ۷۰۰هزار مترمربع با بیش از ۹۰۰واحد تجاری و عرصه معتبرترین برندهای جهانی. مسجد محمد رسول الله با معنویتی برخاسته از اندیشه و هنر ایرانی اسلامی. بازار سنتی، سرایی با نقش مایه های معماری درخشان ایرانی و مکانی بی نظیر برای نمایش و عرضه شاهکارهای دست ایرانیان. تالار آیینه انعکاسی از هنر آیینه کاری ایران. کتابخانه عظیم جندی شاپور، در بردارنده ۶۷هزار جلد کتاب نفیس. و احساسی گوارا با طعم لطیف خاطرات شربت خانه های ناب تاریخ. باغ رستوران ملل با غذاهایی لذیذ و متنوع از چهارگوشه ی جهان.

بازار سنتی

بازار سنتی ایران مال با الهام از بازارهای تبریز ، اصفهان ، شیراز ، قزوین ، قم و … مجموعه ای است که بر اساس الگوها و روش های تاریخی معماری ایرانی درباره بازارهای تاریخی و مرتبط با آن طراحی و ساخته شده است. ساختمان های این مجموعه با معماری ایرانی-اسلامی مکانی برای نمایش و فروش صنایع دستی، سوغات و محصولات نقاط مختلف ایران است.

مرکز بازار چهار سوق است که بازار را به ۴ بخش تقسیم می‌کند که فضای هر فروشگاه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر است. بازار سنتی با مساحتی حدود ۱۰۰۰۰ متر مربع در ضلع غربی ایران مال واقع شده است.

باغ دیدار

سقف باغ دیدار ۱۴ متر طول دارد. این سقف شیشه ای است و با فواره ها و درختان نخل تزئین شده است. طراحی باغ دیدار که ۳۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، با الهام از نقوش آجری معماری مناطق مرکزی ایران مانند یزد و کاشان طراحی شده است.

باغ ماهان

باغ ماهان با عرض ۵۰ متر و طول تقریبی ۱۷۰ متر و مساحتی حدود ۱۶۰۰۰ متر مربع در سه طبقه پارکینگ تجاری اول تا دوم در پنج طبقه احداث شده است. از دیگر ویژگی های این باغ طراحی ساختار سقف آن است. برای اولین بار در ایران از پوشش های غشایی (ETFE) برای پوشش سقف این ساختمان استفاده شده است.

تالار آینه 

یکی از برجسته‌ترین بخش‌های بازار سنتی، تالار آیینه است که بر اساس طراحی تالار آیینه کاخ گلستان ساخته شده است . بیش از ۳۸ میلیون قطعه آینه در آن کار شده است و فرش فرش بافان نیشابوری ۱۲۶ متر مربع را پوشش می دهد.

فروشگاه نوشیدنی سنتی

در ضلع جنوب شرقی بازار سنتی ایران مال، مساحتی به مساحت ۲۵۰ متر مربع به یک نوشیدنی سنتی اختصاص یافته است.

کتابخانه

ایران مال دارای ساختاری مجزا است که به نام کتابخانه جندی شاپور به نام دانشگاه جندی شاپور نامگذاری شده است . این کتابخانه از رنگ های خاکی و چوبی گرم در طراحی داخلی خود برای انتقال حس مهمان نوازی و راحتی اصیل خاورمیانه ای استفاده کرده و در سه طبقه ساخته شده است. مجهز به بیش از ۴۵۰۰۰ جلد کتاب، نسخه خطی و اسناد است. استودیوهای مطالعه جداگانه نیز از علاقه مندان به خواندن کتاب در یک منطقه خلوت تر و خصوصی استقبال می کنند.

نمایشگاه خودرو

نمایشگاه خودرو در غرب ایران مال با هدف به نمایش گذاشتن آخرین فناوری های روز صنعت خودرو واقع شده است. یک کافه در مرکز نمایشگاه قرار دارد

 ایران نو از مادر تاریخ زاده می شود و این تاریخ را مردمانی باز می آفرینند که به خود، جامعه و آینده شان امید دارند.

برای مشاوره رایگان خرید و فروش و سرمایه گذاری مطمئن شماره تماس خود را درج کنید، همکاران ما با شما تماس می گیرند:
  • کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت
  • بهتر است دارای واتس اپ باشد برای ارسال اطلاعات و نقشه ها
  • مختصری درباره درخواستتان ، نقدینگی و شرایط خریدتان:
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هشت =