طرح تفصیلی اصلاحی پهنه مختلط M درشهر تهران

طرح تفصیلی تهران ، برای تعیین متراژ و تعداد طبقات مجاز یک پروژه، ضوابطی ارائه شده است. تراکم مجاز یک ساختمان عمدتا بسته به عرض گذر دسترسی ملک و متراژ عرصه زمین موردنظر و برخی ضوابط خاص معین می شود.
در دسته بندی پهنه های تهران، محدوده ای از شهر که دارای استعداد استقرار فعالیت های چند منظوره اعم از مسکونی، تجاری، خدماتی و غیره را دارد با علامت اختصاری M نشان داده می شود.

در جدول این پهنه M برای ساخت و ساز ، برای هر زیر پهنه، تعداد طبقات و سطح اشغال مجاز درج شده است. شرط اختصاص این تراکم به هر ملک داشتن عرض گذر و مساحت حداقلی است که  در دو ستون انتهایی آمده است. چنانچه ملک هر یک از شروط عرض گذر و مساحت حداقل موردنظر را نداشته باشد، به ازاء هر شرط یک طبقه از تعداد طبقات مجاز آن ملک کاسته می شود.

توجه شود که متراژ قطعه های تجاری دارای حداقلی است که علاوه بر جدول زیر پهنه های مختلط M باید مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس اگر در پهنه M111 متراژ زمینی کمتر از ۵۰۰ مترمربع و اگر در پهنه M112 متراژ آن زمین کمتر از ۳۰۰ مترمربع باشد، حداکثر ۴ طبقه به این پلاک تعلق می گیرد.

طرح تفصیلی اصلاحی پهنه مختلط M درشهر تهران

در اصلاحیه طرح تفصیلی تهران ، دو زیرپهنه دیگر M115 و M116 به زیرپهنه های مختلط اضافه شده است. بر این اساس مجوز شهرداری تهران برای تراکم مجاز زیرپهنه M115 معادل ۲۴۰ درصد به صورت ۴ طبقه ۶۰ درصد (همکف ۶۰ درصد) و تراکم مجاز زیرپهنه M116 معادل ۳۰۰ درصد به صورت ۵ طبقه ۶۰ درصد (همکف ۶۰ درصد) تعیین شده است. حداقل عرض گذر ها به ترتیب ۱۲ و ۱۴ متر و حداقل اندازه قطعه معادل ۳۰۰ و ۳۵۰ مترمربع خواهد بود.

اگر قصد ساخت و ساز مطمئن و سودآور در شهر تهران دارید، می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان چیتگرسازان استفاده نمایید:

مشاوره رایگان انبوه سازی و ساخت و ساز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 3 =