سرمایه گذاری در جوامعی مانند ایران که قیمت کالاها و خدمات به طور مداوم در حال افزایش است، به عنوان راهکاری برای مقابله با تورم و حفظ ارزش پول و قدرت خرید، اهمیت بسزایی دارد. وقتی صحبت از سرمایه گذاری می‌شود، هر کس با توجه به ذهنیت خود به گزینه‌های خاصی اشاره می‌کند:

* برخی به افزایش قیمت مسکن اشاره می‌کنند و خرید مسکن و زمین را بهترین روش سرمایه گذاری می‌دانند.
* برخی به افزایش قیمت طلا اشاره می‌کنند و خرید سکه طلا و طلا را گزینه مناسبی می‌دانند.
* برخی به افزایش نرخ ارز اشاره می‌کنند و خرید دلار و سایر ارزهای خارجی را گزینه مناسبی می‌دانند.
* برخی قیمت روز خودرو را با قیمت گذشته آن مقایسه می‌کنند و خرید خودرو را به عنوان بهترین روش سرمایه گذاری می‌شناسند.

اما واقعا بهترین گزینه برای سرمایه گذاری چیست؟

برای سرمایه گذاری دلار بهتر است یا طلا؟ بورس یا مسکن و خودرو؟

آیا روشی مناسب برای سرمایه گذاری با توجه به نرخ تورم وجود دارد؟

چند رکن مهم در سرمایه گذاری

هر شخص دلایل متفاوتی برای سرمایه گذاری نسبت به دیگری دارد. تفاوتی ندارد که مبلغ زیادی برای این کار کنار گذاشته باشد یا بخواهد سرمایه گذاری با پول کم انجام دهد. در گام اول باید شرایط و اهداف خود در سرمایه گذاری را سنجید تا بتوان در مسیر درست حرکت کرد. 

  • میزان ریسک پذیری: میزان بازدهی یک سرمایه گذاری با شدت ریسک آن رابطه‌ی مستقیم دارد. باید  در نظر داشته باشید که تا چه اندازه حاضر به ریسک کردن بر روی دارایی خود هستید. با توجه به این مسئله می‌توانید زمینه‌ای که مایل به سرمایه گذاری در آن هستید را انتخاب نمایید. که سرمایه گذاری ملکی یکی از مطمئن ترین و کم ریسک ترین سرمایه گذاری ها در ایران می باشد.
  • هدف سرمایه گذاری: هدف شما از سرمایه گذاری اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال ممکن است هدف یک فرد ۳۰ ساله از سرمایه‌گذاری کسب سود بیشتر باشد اما یک شخص ۶۰ ساله با هدف حفظ ارزش دارایی‌های خود و آرامش خاطر بیشتر برای دوران بازنشستگی خود این کار را انجام دهد.
  • عوامل مالی: عوامل زیادی از جمله میزان درآمد، مخارج روزمره، بدهی‌های مالی و… باید قبل از سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. اگر کل دارایی خود را بدون در نظر گرفتن موارد فوق سرمایه گذاری نمایید ممکن است در تامین مخارج روزمره دچار مشکل شوید.
  • میزان نقدشوندگی: نقدشوندگی یعنی سرمایه شما با چه سرعت و با چه قیمتی به پول نقد تبدیل می‌شود. میزان نقدشوندگی در حوزه‌ای که سرمایه‌گذاری می‌کنید بسیار اهمیت دارد. چرا که ممکن است به دلایل مختلف سریعا به پول نقد احتیاج پیدا کنید.

قبل از هرچیز و علاوه بر موارد ذکر شده بالا که نسبت به هر شخص متفاوت است، باید در نظر داشت که سرمایه گذاری فرآیندی زمان‌بر است و انتظار کسب سود در بازه‌ای کوتاه ممکن است انتظار به‌جایی نباشد. در واقع برخلاف آنچه متاسفانه امیدفروشان و کسایی که با عناوین تبلیغاتی و رویای ثروتمند شدن یک شبه و سایر مسیرهایی که با هدف کلاه برداری و … عنوان می کنند ، نباید انتظار داشت که از مبالغ خرد بتوان سود هنگفتی کسب نمود،
اما می‌توان با رعایت چند اصل اساسی و گرفتن مشاوره از متخصصان، درست و مطمئن سرمایه گذاری کرد. به شکلی که علاوه بر سودآوری و ایجاد ارزش افزوده روی سرمایه فعلی ، قانونی ، در دسترس و نقدشوندگی راحت با کمترین میزان ریسک باشد.

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری مطمئن ، فرم زیر را با دقت و صداقت تکمیل نمایید:
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .